Currie Cup Premier Division fixtures (all fixtures subject to change):
Friday, August 17
Free State Cheetahs v Blue Bulls, Bloemfontein 19:00
Saturday, August 18
Pumas v Griquas, Nelspruit - 14:05
Friday, August 24
Golden Lions v Griquas, Johannesburg - 19:00
Saturday, August 25
Sharks v Blue Bulls, Durban - 15:00
Western Province v Free State Cheetahs, Cape Town - 17:15
Friday, August 31
Pumas v Western Province, Nelspruit - 19:00
Saturday, September 1
Blue Bulls v Golden Lions, Pretoria - 15:00
Free State Cheetahs v Sharks, Bloemfontein - 17:15
Friday, September 7
Sharks v Pumas, Durban - 19:00
Saturday, September 8
Griquas v Blue Bulls, Kimberley - 15:00
Golden Lions v Free State Cheetahs, Johannesburg - 17:15
Saturday, September 15
Golden Lions v Western Province, Johannesburg - 15:00
Griquas v Free State Cheetahs, Kimberley - 17:15
Blue Bulls v Pumas, Pretoria - 19:30
Saturday, September 22
Free State Cheetahs v Pumas, Bloemfontein - 15:00
Sharks v Golden Lions, Durban - 17:15
Western Province v Griquas, Cape Town - 19:30
Saturday, September 29
Western Province v Sharks, Cape Town, 14:00
Friday, October 12
Pumas v Golden Lions, Nelspruit - 19:00
Saturday, 13 October:
Griquas v Sharks, Kimberley - 15:00
Blue Bulls v Western Province, Pretoria - 17:15
Saturday, October 20
Semi-finals
Saturday, October 27
Final
ATE GAME VENUE TIME (NZ) RESULT
Week 1
16 Aug North Harbour v Northland QBE Stadium, North Harbour 7:35 PM 0-0
17 Aug Tasman v Canterbury Lansdowne Park, Blenheim 7:35 PM 0-0
18 Aug Manawatu v Waikato Central Energy Trust Arena, Palmerston North 2:35 PM 0-0
18 Aug Auckland v Counties Manukau Eden Park, Auckland 5:05 PM 0-0
18 Aug Bay of Plenty v Taranaki Rotorua International Stadium 7:35 PM 0-0
19 Aug Wellington v Otago Westpac Stadium, Wellington 2:05 PM 0-0
19 Aug Southland v Hawke’s Bay Rugby Park, Invercargill 4:35 PM 0-0
Week 2
23 Aug Counties Manukau v Bay of Plenty Navigation Homes Stadium, Pukekohe 7:35 PM 0-0
24 Aug Otago v Hawke’s Bay Forsyth Barr Stadium, Dunedin 5:45 PM 0-0
24 Aug Taranaki v Manawatu (RS) Yarrow Stadium, Taranaki 7:45 PM 0-0
25 Aug Canterbury v Wellington Christchurch Stadium, Christchurch 2:05 PM 0-0
25 Aug Waikato v North Harbour FMG Stadium Waikato, Hamilton 4:35 PM 0-0
26 Aug Tasman v Southland Lansdowne Park, Blenheim 2:05 PM 0-0
26 Aug Northland v Auckland Toll Stadium, Whangarei 4:35 PM 0-0
Week 3
29 Aug Counties Manukau v Taranaki Navigation Homes Stadium, Pukekohe 7:35 PM 0-0
30 Aug Auckland v Waikato Eden Park, Auckland 7:35 PM 0-0
31 Aug Wellington v Southland Westpac Stadium, Wellington 7:35 PM 0-0
01 Sep Bay of Plenty v Canterbury Tauranga Domain, Tauranga 2:35 PM 0-0
01 Sep Manawatu v Otago Central Energy Trust Arena, Palmerston North 5:05 PM 0-0
01 Sep North Harbour v Tasman QBE Stadium, North Harbour 7:35 PM 0-0
02 Sep Hawke’s Bay v Counties Manukau McLean Park, Napier 2:05 PM 0-0
02 Sep Northland v Taranaki Toll Stadium, Whangarei 4:35 PM 0-0
Week 4
05 Sep Waikato v Wellington FMG Stadium Waikato, Hamilton 7:35 PM 0-0
06 Sep Canterbury v Manawatu Christchurch Stadium, Christchurch 7:35 PM 0-0
07 Sep Otago v Northland Forsyth Barr Stadium, Dunedin 5:45 PM 0-0
07 Sep Auckland v Tasman Eden Park, Auckland 7:45 PM 0-0
08 Sep Southland v Counties Manukau Rugby Park, Invercargill 2:05 PM 0-0
08 Sep Hawke’s Bay v Bay of Plenty McLean Park, Napier 4:35 PM 0-0
09 Sep Wellington v North Harbour Westpac Stadium, Wellington 2:05 PM 0-0
09 Sep Taranaki v Waikato (RS) Yarrow Stadium, Taranaki 4:35 PM 0-0
Week 5
12 Sep North Harbour v Canterbury QBE Stadium, North Harbour 7:35 PM 0-0
13 Sep Waikato v Hawke’s Bay FMG Stadium Waikato, Hamilton 7:35 PM 0-0
14 Sep Northland v Manawatu Toll Stadium, Whangarei 5:45 PM 0-0
14 Sep Tasman v Taranaki Trafalgar Park, Nelson 7:45 PM 0-0
15 Sep Counties Manukau v Wellington Navigation Homes Stadium, Pukekohe 2:05 PM 0-0
15 Sep Southland v Otago Rugby Park, Invercargill 4:35 PM 0-0
16 Sep North Harbour v Bay of Plenty QBE Stadium, North Harbour 2:05 PM 0-0
16 Sep Canterbury v Auckland Christchurch Stadium, Christchurch 4:35 PM 0-0
Week 6
19 Sep Manawatu v Tasman Central Energy Trust Arena, Palmerston North 7:35 PM 0-0
20 Sep Northland v Southland Toll Stadium, Whangarei 7:35 PM 0-0
21 Sep Bay of Plenty v Waikato Rotorua International Stadium 7:35 PM 0-0
22 Sep Hawke’s Bay v North Harbour McLean Park, Napier 2:35 PM 0-0
22 Sep Otago v Canterbury Forsyth Barr Stadium, Dunedin 5:05 PM 0-0
22 Sep Taranaki v Auckland Yarrow Stadium, Taranaki 7:35 PM 0-0
23 Sep Tasman v Counties Manukau Trafalgar Park, Nelson 2:05 PM 0-0
23 Sep Manawatu v Wellington Central Energy Trust Arena, Palmerston North 4:35 PM 0-0
Week 7
26 Sep Hawke’s Bay v Northland McLean Park, Napier 7:35 PM 0-0
27 Sep Bay of Plenty v Manawatu Rotorua International Stadium 7:35 PM 0-0
28 Sep Auckland v Otago Eden Park, Auckland 7:35 PM 0-0
29 Sep Waikato v Southland FMG Stadium Waikato, Hamilton 2:35 PM 0-0
29 Sep Taranaki v North Harbour Yarrow Stadium, Taranaki 5:05 PM 0-0
29 Sep Wellington v Tasman Westpac Stadium, Wellington 7:35 PM 0-0
30 Sep Canterbury v Hawke’s Bay Christchurch Stadium, Christchurch 2:05 PM 0-0
30 Sep Counties Manukau v Northland Navigation Homes Stadium, Pukekohe 4:35 PM 0-0
Week 8
03 Oct Otago v Bay of Plenty Forsyth Barr Stadium, Dunedin 7:35 PM 0-0
04 Oct Wellington v Auckland Westpac Stadium, Wellington 7:35 PM 0-0
05 Oct Hawke’s Bay v Manawatu McLean Park, Napier 7:35 PM 0-0
06 Oct Northland v Waikato Toll Stadium, Whangarei 2:35 PM 0-0
06 Oct North Harbour v Counties Manukau QBE Stadium, North Harbour 5:05 PM 0-0
06 Oct Canterbury v Taranaki Christchurch Stadium, Christchurch 7:35 PM 0-0
07 Oct Southland v Bay of Plenty Rugby Park, Invercargill 2:05 PM 0-0
07 Oct Otago v Tasman Forsyth Barr Stadium, Dunedin 4:35 PM 0-0
Week 9
10 Oct Southland v Auckland Rugby Park, Invercargill 7:35 PM 0-0
11 Oct Tasman v Hawke’s Bay Trafalgar Park, Nelson 7:35 PM 0-0
12 Oct Taranaki v Wellington Yarrow Stadium, Taranaki 7:35 PM 0-0
13 Oct Bay of Plenty v Northland Tauranga Domain, Tauranga 2:35 PM 0-0
13 Oct Waikato v Otago FMG Stadium Waikato, Hamilton 5:05 PM 0-0
13 Oct Counties Manukau v Canterbury Navigation Homes Stadium, Pukekohe 7:35 PM 0-0
14 Oct Auckland v North Harbour Eden Park, Auckland 2:05 PM 0-0
14 Oct Manawatu v Southland Central Energy Trust Arena, Palmerston North 4:35 PM 0-0
Semi Finals
19 Oct Mitre 10 Cup Semi Final 1 7:35 PM 0-0
20 Oct Mitre 10 Cup Semi Final 2 2:35 PM 0-0
20 Oct Mitre 10 Cup Semi Final 3 5:05 PM 0-0
20 Oct Mitre 10 Cup Semi Final 4 7:35 PM 0-0
Finals
26 Oct Mitre 10 Cup Championship Final 7:35 PM 0-0
27 Oct Mitre 10 Cup Premiership Final 4:05 PM 0-0
18 National Rugby Championship draw
All times local
ROUND ONE
Saturday September 1
Fiji Drua vs Melbourne Rising, Nausori, Ratu Cakobau Park, 3pm
Canberra Vikings vs Queensland Country, Canberra, Viking Park, 5pm
Sunday September 2
Brisbane City v Western Force, Brisbane, Norths Rugby Club, 3pm
Wednesday September 19*
Sydney vs NSW Country, Sydney, Leichhardt Oval, 7pm
ROUND TWO
Saturday September 8
Fiji Drua vs Brisbane City, Lautoka, Churchill Park, 3pm
Sydney vs Canberra Vikings, Sydney, Concord Oval, 3pm
Sunday September 9
Queensland Country vs Melbourne Rising, Townsville, Mike Carney Park, 3pm
Western Force vs NSW Country Eagles, Perth, UWA Sports Park
ROUND THREE
Saturday September 15
Sydney vs Brisbane City, Sydney, Woollahra Oval, 3pm
NSW Country vs Melbourne Rising, Mudgee, Glen Willow Sports Stadium, 1pm
Queensland Country vs Fiji Drua, Mackay, BB Print Stadium, 1pm
Sunday September 16
Canberra Vikings vs Western Force, Canberra, Viking Park, 3pm
ROUND FOUR
Saturday September 22
Melbourne Rising vs Brisbane City, Adelaide, Bailey Reserve, 12.30pm
Queensland Country vs Western Force, Gold Coast, Bond University, 3pm
Sunday September 23
NSW Country Eagles vs Canberra Vikings, Armidale, UNE Bellevue Oval, 1pm
Sydney vs Fiji Drua, Sydney, Concord Oval, 3pm
ROUND FIVE
Saturday September 29
Fiji Drua vs NSW Country Eagles, Nausori, Ratu Cakobau Park, 3pm
Canberra Vikings vs Melbourne Rising, Canberra, Viking Park, 7pm
Sunday September 30
Brisbane City vs Queensland Country, Toowong, Wests Rugby Club, 3pm
Western Force vs Sydney, Perth, UWA Sports Park, 3pm
ROUND SIX
Saturday October 6
Fiji Drua vs Canberra Vikings, Lautoka, Churchill, 3pm
Queensland Country vs Sydney, Gold Coast, Bond University, 3pm
Sunday October 7
NSW Country Eagles vs Brisbane City, Camden, Camden Rugby Park, 3pm
Melbourne Rising vs Western Force, Geelong, GMHBA Stadium, 3pm
ROUND SEVEN
Saturday October 13
NSW Country vs Queensland Country, Tamworth, Scully Park, 3pm
Western Force vs Fiji Drua, Perth, UWA Sports Park, 2pm
Sunday October 14
Melbourne Rising vs Sydney, Ballarat, St Patrick’s School, 1pm
Brisbane City vs Canberra Vikings, Coorparoo, Easts Rugby Club, 2pm
SEMI-FINALS
Saturday October 20
1st vs 4th
Sunday October 21
2nd vs 3rd
The final will be played on Saturday October 27.
*Played later to accommodate the Shute Shield final
იწყება მიტრე 10 ით
16 აგვისტოს,ხუთშაბათს ნორთ ჰარბორი-ნორთლანდი!!!