დღეს სანტა-მონიკაში ამერიკელ კინოკრიტიკოსთა რჩეულებს დაასახელებენ. Critics' Choice Awards ნომინანტთა სია ასე გამოიყურება:
1. საუკეთესო ფილმი:
„შენი სახელი დამიძახე“ Call Me by Your Name
„ბნელი დრო“ Darkest Hour
„დიუნკერკი“ Dunkirk
„გაიქეცი“ Get Out
„ჩიტუნა“ Lady Bird
„დიდი ავადმყოფობა“ The Big Sick
„ფლორიდის პროექტი“ The Florida Project
„პოსტი“ The Post
„წყლის ფორმა“ The Shape of Water
„სამი ბილბორდი ებინგის საზღვარზე“ Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
2. საუკეთესო რეჟისორი:
ქრისტოფერ ნოლანი „დიუნკერკი“ Dunkirk
გრეტა გერვიგი „ჩიტუნა“ Lady Bird
გილიერმო დელ ტორო „წყლის ფორმა“ The Shape of Water
ჯორდან პილი „გაიქეცი“ Get Out
ლუკა გუადანინო „შენი სახელი დამიძახე“ Call Me by Your Name
მარტინ მაკდონა „სამი ბილბორდი ებინგის საზღვარზე“ Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
სტივენ სპილბერგი „პოსტი“ The Post
3. საუკეთესო ორიგინალური სცენარი:
„გაიქეცი“ Get Out ჯორდან პილი
„ჩიტუნა“ Lady Bird გრეტა გერვიგი
„დიდი ავადმყოფობა“ The Big Sick ემილი გორდონი და კუმეილ ნანჯიანი
„პოსტი“ The Post ლიზ ჰანა და ჯოშ სინგერი
„წყლის ფორმა“ The Shape of Water გილიერმო დელ ტორო და ვანესა ტეილორი
„სამი ბილბორდი ებინგის საზღვარზე“ Three Billboards Outside Ebbing, Missouri მარტინ მაკდონა
4. საუკეთესო ადაპტირებული სცენარი:
„შენი სახელი დამიძახე“ Call Me by Your Name ჯეიმს აივორი
„მოლის თამაში“ Molly's Game აარონ სორკინი
„მადბაუნდი“ Mudbound დი რიზი და ვირჯილ უილიამსი
„კატასტროფული მსახიობი“ The Disaster Artist სკოტ ნოისტედტერი და მაიკლ უებერი
„საოცრება“ Wonder ჯეკ თორნი, სტივ კონრადი და სტივენ შბოსკი
5. საუკეთესო მსახიობი მამაკაცი:
დენიელ დეი-ლუისი „უხილავი ძაფი“ Phantom Thread
დენიელ კალუია „გაიქეცი“ Get Out
გარი ოლდმანი „ბნელი დრო“ Darkest Hour
ჯეიკ ჯილენჰოლი „უფრო ძლიერად“ Stronger
ჯეიმს ფრანკო „კატასტროფული მსახიობი“ The Disaster Artist
ტიმოთი შალამე „შენი სახელი დამიძახე“ Call Me By Your Name
ტომ ჰენკსი „პოსტი“ The Post
6. საუკეთესო მსახიობი ქალი:
ფრენსის მაკდორმანდი „სამი ბილბორდი ებინგის საზღვარზე“ Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
ჯესიკა ჩესტეინი „მოლის თამაში“ Molly's Game
მარგო რობი „მე, ტონია“ I, Tonya
მერილ სტრიპი „პოსტი“ The Post
სალი ჰოკინსი „წყლის ფორმა“ The Shape of Water
სერშა რონანი „ჩიტუნა“ Lady Bird
7. საუკეთესო მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი მამაკაცი:
არმი ჰამერი „შენი სახელი დამიძახე“ Call Me By Your Name
მაიკლ სტალბერგი „შენი სახელი დამიძახე“ Call Me By Your Name
პატრიკ სტიუარტი „ლოგანი“ Logan
რიჩარდ ჯენკინსი „წყლის ფორმა“ The Shape of Water
სემ როკუელი „სამი ბილბორდი ებინგის საზღვარზე“ Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
უილემ დეფო „ფლორიდის პროექტი“ The Florida Project
8. საუკეთესო მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი:
ელისონ ჯენი „მე, ტონია“ I, Tonya
ჰოლი ჰანტერი „დიდი ავადმყოფობა“ The Big Sick
ჰონგ ჩაუ „შემცირება“ Downsizing
ლორი მეტკალფი „ჩიტუნა“ Lady Bird
მერი ჯეი ბლაიჯი „მადბაუნდი“ Mudbound
ოქტავია სპენსერი „წყლის ფორმა“ The Shape of Water
ტიფანი ჰადიში „გოგონების მოგზაურობა“ Girls Trip
9. საუკეთესო კომიკოსი მამაკაცი:
ადამ სენდლერი „მაიროვიცების ისტორია“ The Meyerowitz Stories
კრის ჰემსვორტი „თორი: რაგნაროკი“ Thor: Ragnarok
ჯეიმს ფრანკო „კატასტროფული მსახიობი“ The Disaster Artist
კუმეილ ნანჯიანი „დიდი ავადმყოფობა“ The Big Sick
სტივ კარელი „სქესთა ბრძოლა“ Battle of the Sexes
10. საუკეთესო კომიკოსი ქალი:
ემა სტოუნი „სქესთა ბრძოლა“ Battle of the Sexes
მარგო რობი „მე, ტონია“ I, Tonya
სერშა რონანი „ჩიტუნა“ Lady Bird
ტიფანი ჰადიში „გოგონების მოგზაურობა“ Girls Trip
ზოი კაზანი „დიდი ავადმყოფობა“ The Big Sick
11. საუკეთესო უცხოენოვანი ფილმი:
„120 დარტყმა წუთში“ 120 battements par minute (საფრანგეთი)
„არსაიდან“ Aus dem Nichts (გერმანია)
„მათ ჯერ მამაჩემი მოკლეს“ First They Killed My Father (კამბოჯა)
„კვადრატი“ The Square (შვედეთი)
„ტელმა“ Thelma (ნორვეგია)
„ფანტასტიური ქალი“ Una Mujer Fantástica (ჩილე)
12. საუკეთესო ანიმაციური ფილმი:
„კოკო“ Coco
„საზიზღარი მე 3“ Despicable Me 3
„სიყვარულით ვინსენტი“ Loving Vincent
„მარჩენალი“ The Breadwinner
„ლეგო ბეტმენი“ The LEGO Batman Movie
13. საუკეთესო სამსახიობო ანსამბლი:
„დიუნკერკი“ Dunkirk
„ჩიტუნა“ Lady Bird
„მადბაუნდი“ Mudbound
„პოსტი“ The Post
„სამი ბილბორდი ებინგის საზღვარზე“ Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
14. საუკეთესო მძაფრსიუჟეტიანი ფილმი:
„პატარა მრბოლელი“ Baby Driver
„ლოგანი“ Logan
„თორი: რაგნაროკი“ Thor: Ragnarok
„ომი მაიმუნების პლანეტისთვის“ War for the Planet of the Apes
„ქალი საოცრება“ Wonder Woman
15. საუკეთესო კომედია:
„გოგონების მოგზაურობა“ Girls Trip
„მე, ტონია“ I, Tonya
„ჩიტუნა“ Lady Bird
„დიდი ავადმყოფობა“ The Big Sick
„კატასტროფული მსახიობი“ The Disaster Artist
16. საუკეთესო სამეცნიერო-ფანტასტიკური ან საშინელებათა ფილმი:
„დანის პირზე მორბენალი 2049“ Blade Runner 2049
„გაიქეცი“ Get Out
„ის“ It
„წყლის ფორმა“ The Shape of Water
17. საუკეთესო ტელეფილმი:
„ფლინტი“ Flint
„მე ვარ ელიზაბეტ სმარტი“ I Am Elizabeth Smart
„შერლოკი“ Sherlock
„ჰენრიეტა ლეკსის უკვდავი ცხოვრება“ The Immortal Life of Henrietta Lacks
„ტყუილების ოსტატი“ The Wizard of Lies
18. საუკეთესო მსახიობი მამაკაცი ტელეფილმში ან მინისერიალში:
ბილ პულმანი „ცოდვილი“ The Sinner
ევან პიტერსი „ამერიკული საშინელებათა ისტორია“ American Horror Story
ევან მაკგრეგორი „ფარგო“ Fargo
ჯეკ ო'კონელი „ღვთისგან მივიწყებული“ Godless
ჯეფ დენიელსი „ღვთისგან მივიწყებული“ Godless
ჯიმი ტატრო „ამერიკელი ვანდალი“ American Vandal
რობერტ დე ნირო „ტყუილების ოსტატი“ The Wizard of Lies
19. საუკეთესო მსახიობი ქალი ტელეფილმში ან მინისერიალში:
ალანა ბოუდენი „მე ვარ ელიზაბეტ სმარტი“ I Am Elizabeth Smart
კერი კუნი „ფარგო“ Fargo
ჯესიკა ბილი „ცოდვილი“ The Sinner
ჯესიკა ლენგი „შუღლი: ბეტი და ჯოანი“ Feud: Bette and Joan
ნიკოლ კიდმანი „დიდი პატარა ტყუილები“ Big Little Lies
რიზ უიზერსპუნი „დიდი პატარა ტყუილები“ Big Little Lies
20. საუკეთესო მინისერიალი:
„ამერიკელი ვანდალი“ American Vandal
„დიდი პატარა ტყუილები“ Big Little Lies
„ფარგო“ Fargo
„შუღლი: ბეტი და ჯოანი“ Feud: Bette and Joan
„ღვთისგან მივიწყებული“ Godless
„გრძელი გზა შინისაკენ“ The Long Road Home
21. საუკეთესო სერიალი - დრამა:
„ამერიკელი ღმერთები“ American Gods
„სამეფო ტახტის თამაში“ Game of Thrones
„უცნაური ამბები“ Stranger Things
„გვირგვინი“ The Crown
„მხევლის წიგნი“ The Handmaid's Tale
„ეს ჩვენ ვართ“ This Is Us
22. საუკეთესო სერიალი - კომედია:
„მოშავო“ Black-ish
„ბრწყინვალება“ GLOW
„თანამედროვე ოჯახი“ Modern Family
„პატრიოტი“ Patriot
„დიდი აფეთქების თეორია“ The Big Bang Theory
„საოცარი მისის მეიზელი“ The Marvelous Mrs. Maisel
23. საუკეთესო მსახიობი მამაკაცი სერიალში - დრამა:
ბობ ოდენკირკი „უმჯობესია დაურეკოთ სოლს“ Better Call Saul
ფრედი ჰაიმური „კარგი ექიმი“ The Good Doctor
იან მაკშეინი „ამერიკელი ღმერთები“ American Gods
ლიევ შრაიბერი „რეი დონოვანი“ Ray Donovan
პოლ ჯიამატი „მილიარდები“ Billions
სტერლინგ ბრაუნი „ეს ჩვენ ვართ“ This Is Us
24. საუკეთესო მსახიობი ქალი სერიალში - დრამა:
კატრიონა ბალფი „უცხოელი“ Outlander
ქრისტინ ბარანსკი „კარგი ბრძოლა“ The Good Fight
კლერ ფოი „გვირგვინი“ The Crown
ელიზაბეტ მოსი „მხევლის წიგნი“ The Handmaid's Tale
რობინ რაითი „ბანქოს სახლი“ House of Cards
ტატიანა მასლანი „იდუმალი ობოლი“ Orphan Black
25. საუკეთესო მსახიობი მამაკაცი სერიალში - კომედია:
ენტონი ანდერსონი „მოშავო“ Black-ish
აზიზ ანსარი „არაფრის ოსტატი“ Master of None
ჰენკ აზარია „ბრუკმაირი“ Brockmire
რენდალ პარკი „ახალჩამოსულები“ Fresh Off the Boat
ტედ დენსონი „კარგი ადგილი“ The Good Place
ტომას მიდლდიჩი „სილიკონის ველი“ Silicon Valley
26. საუკეთესო მსახიობი ქალი სერიალში - კომედია:
ელისონ ბრი „ბრწყინვალება“ GLOW
კონსტანს ვუ „ახალჩამოსულები“ Fresh Off the Boat
ელი კემპერი „გაუტეხავი კიმი შმიდტი“ Unbreakable Kimmy Schmidt
ქრისტინ ბელი „კარგი ადგილი“ The Good Place
რეიჩელ ბროსნაჰანი „საოცარი მისის მეიზელი“ The Marvelous Mrs. Maisel
27. საუკეთესო მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი მამაკაცი სერიალში - დრამა:
ეიშა ქეით დილონი „მილიარდები“ Billions
ბობი კანავალე „მისტერ რობოტი“ Mr. Robot
დევიდ ჰარბორი „უცნაური ამბები“ Stranger Things
დელროი ლინდო „კარგი ბრძოლა“ The Good Fight
მაიკლ მაკკინი „უმჯობესია დაურეკოთ სოლს“ Better Call Saul
პიტერ დინკლეიჯი „სამეფო ტახტის თამაში“ Game of Thrones
28. საუკეთესო მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი სერიალში - დრამა:
ენ დაუდი „მხევლის წიგნი“ The Handmaid's Tale
კრისი მეტცი „ეს ჩვენ ვართ“ This Is Us
კაშ ჯამბო „კარგი ბრძოლა“ The Good Fight
ემილია კლარკი „სამეფო ტახტის თამაში“ Game of Thrones
ჯილიან ანდერსონი „ამერიკელი ღმერთები“ American Gods
მარგო მარტინდეილი „მხდალი პიტი“ Sneaky Pete
29. საუკეთესო მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი მამაკაცი სერიალში - კომედია:
ედ ო'ნილი „თანამედროვე ოჯახი“ Modern Family
კუმეილ ნანჯიანი „სილიკონის ველი“ Silicon Valley
მარკ მარონი „ბრწყინვალება“ GLOW
შონ ჰეისი „უილი და გრეისი“ Will & Grace
ტიტუს ბერჯესი „გაუტეხავი კიმი შმიდტი“ Unbreakable Kimmy Schmidt
უოლტონ გოგინსი „მოადგილეები“ Vice Principals
30. საუკეთესო მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი სერიალში - კომედია:
ალესანდრა მასტრონარდი „არაფრის ოსტატი“ Master of None
ალექს ბორშტეინი „საოცარი მისის მეიზელი“ The Marvelous Mrs. Maisel
ბეტი გილპინი „ბრწყინვალება“ GLOW
ჯენიფერ ლუისი „მოშავო“ Black-ish
მაიმ ბიალიკი „დიდი აფეთქების თეორია“ The Big Bang Theory
რიტა მორენო „ერთხელ ერთ დღეს“ One Day at a Time
31. საუკეთესო მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი მამაკაცი მინისერიალში ან ტელეფილმში:
ალექსანდერ სკარსგარდი „დიდი პატარა ტყუილები“ Big Little Lies
ალფრედ მოლინა „შუღლი: ბეტი და ჯოანი“ Feud: Bette and Joan
ბენიტო მარტინესი „ამერიკული დანაშაული“ American Crime
დევიდ თიულისი „ფარგო“ Fargo
ჯონი ფლინი „გენიოსი“ Genius
სტენლი ტუჩი „შუღლი: ბეტი და ჯოანი“ Feud: Bette and Joan
32. საუკეთესო მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი მინისერიალში ან ტელეფილმში:
ჯეკი ჰოფმანი „შუღლი: ბეტი და ჯოანი“ Feud: Bette and Joan
ჯუდი დევისი „შუღლი: ბეტი და ჯოანი“ Feud: Bette and Joan
ლორა დერნი „დიდი პატარა ტყუილები“ Big Little Lies
მერი ელიზაბეტ უინსტედი „ფარგო“ Fargo
მიშელ პფაიფერი „ტყუილების ოსტატი“ The Wizard of Lies
რეჯინა კინგი „ამერიკული დანაშაული“ American Crime
33. საუკეთესო ოპერატორის ნამუშევარი:
„დანის პირზე მორბენალი 2049“ Blade Runner 2049 როჯერ დიკინსი
„შენი სახელი დამიძახე“ Call Me by Your Name სეიომბუ მუკდიპრომი
„დიუნკერკი“ Dunkirk ჰოიტე ვან ჰოიტემა
„მადბაუნდი“ Mudbound რეიჩელ მორისონი
„წყლის ფორმა“ The Shape of Water დენ ლაუსტსენი
34. საუკეთესო მხატვრის ნამუშევარი:
„დანის პირზე მორბენალი 2049“ Blade Runner 2049 ალესანდრა კერცოლა და დენის გასნერი
„დიუნკერკი“ Dunkirk ნეითან კროული და გარი ფეტისი
„მკვლელობა აღმოსავლეთის ექსპრესში“ Murder on the Orient Express ჯიმ კლეი და რებეკა ოლუეი
„უხილავი ძაფი“ Phantom Thread მარკ ტილდესლი და ვერონიკა მელერი
„წყლის ფორმა“ The Shape of Water პოლ ოსტერბერი, ჯეფრი მელვინი და შეინ ვო
35. საუკეთესო კოსტიუმების მხატვრობა:
„მზეთუნახავი და ურჩხული“ Beauty and the Beast ჟაკლინ დურანი
„დანის პირზე მორბენალი 2049“ Blade Runner 2049 რენი ეპრილი
„უხილავი ძაფი“ Phantom Thread მარკ ბრიჯესი
„წყლის ფორმა“ The Shape of Water ლუის სიკეირა
„ქალი საოცრება“ Wonder Woman ლინდი ჰემინგი
36. საუკეთესო მონტაჟი:
„პატარა მრბოლელი“ Baby Driver პოლ მაკლისი და ჯონატან ამოსი
„დანის პირზე მორბენალი 2049“ Blade Runner 2049 ჯო უოკერი
„დიუნკერკი“ Dunkirk ლი სმიტი
„პოსტი“ The Post მაიკლ კანი და სარა ბროშარი
„წყლის ფორმა“ The Shape of Water სიდნი ვოლინსკი
37. საუკეთესო ვიზუალური ეფექტები:
„დანის პირზე მორბენალი 2049“ Blade Runner 2049
„დიუნკერკი“ Dunkirk
„წყლის ფორმა“ The Shape of Water
„თორი: რაგნაროკი“ Thor: Ragnarok
„ომი მაიმუნების პლანეტისთვის“ War for the Planet of the Apes
„ქალი საოცრება“ Wonder Woman
38. საუკეთესო გრიმი:
„მზეთუნახავი და ურჩხული“ Beauty and the Beast
„ბნელი დრო“ Darkest Hour
„მე, ტონია“ I, Tonya
„წყლის ფორმა“ The Shape of Water
„საოცრება“ Wonder
39. საუკეთესო მუსიკა:
„დანის პირზე მორბენალი 2049“ Blade Runner 2049 ბენჟამინ უოლფიში და ჰანს ზიმერი
„ბნელი დრო“ Darkest Hour დარიო მარიანელი
„დიუნკერკი“ Dunkirk ჰანს ზიმერი
„უხილავი ძაფი“ Phantom Thread ჯონი გრინვუდი
„პოსტი“ The Post ჯონ უილიამსი
„წყლის ფორმა“ The Shape of Water ალექსანდრე დეპლა
40. საუკეთესო სიმღერა:
„მზეთუნახავი და ურჩხული“ Beauty and the Beast (Evermore)
„შენი სახელი დამიძახე“ Call Me by Your Name (Mystery of Love)
„კოკო“ Coco (Remember Me)
„მარშალი“ Marshall (Stand Up for Something)
„დიდებული შოუმენი“ The Greatest Showman (This is Me)
41. საუკეთესო ბავშვი მსახიობები:
ბრუკლინ პირსი „ფლორიდის პროექტი“ The Florida Project
დაფნი კინი „ლოგანი“ Logan
ჯეიკობ ტრემბლი „საოცრება“ Wonder
მაკენა გრეისი „ნიჭიერი“ Gifted
მილისენტ სიმონდსი „საოცრებებით სავსე სამყარო“ Wonderstruck
* * *
14 ნომინაცია „წყლის ფორმა“ The Shape of Water
8 ნომინაცია „შენი სახელი დამიძახე“ Call Me by Your Name
8 ნომინაცია „დიუნკერკი“ Dunkirk
8 ნომინაცია „ჩიტუნა“ Lady Bird
8 ნომინაცია „პოსტი“ The Post
7 ნომინაცია „დანის პირზე მორბენალი 2049“ Blade Runner 2049
6 ნომინაცია „დიდი ავადმყოფობა“ The Big Sick
6 ნომინაცია „სამი ბილბორდი ებინგის საზღვარზე“ Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
5 ნომინაცია „გაიქეცი“ Get Out
5 ნომინაცია „მე, ტონია“ I, Tonya
4 ნომინაცია „მზეთუნახავი და ურჩხული“ Beauty and the Beast
4 ნომინაცია „ბნელი დრო“ Darkest Hour
4 ნომინაცია „კატასტროფული მსახიობი“ The Disaster Artist
4 ნომინაცია „მადბაუნდი“ Mudbound
4 ნომინაცია „უხილავი ძაფი“ Phantom Thread
3 ნომინაცია „ფლორიდის პროექტი“ The Florida Project
3 ნომინაცია „გოგონების მოგზაურობა“ Girls Trip
3 ნომინაცია „ლოგანი“ Logan
3 ნომინაცია „თორი: რაგნაროკი“ Thor: Ragnarok
3 ნომინაცია „საოცრება“ Wonder
3 ნომინაცია „ქალი საოცრება“ Wonder Woman
2 ნომინაცია „პატარა მრბოლელი“ Baby Driver
2 ნომინაცია „სქესთა ბრძოლა“ Battle of the Sexes
2 ნომინაცია „კოკო“ Coco
2 ნომინაცია „მოლის თამაში“ Molly's Game
2 ნომინაცია „ომი მაიმუნების პლანეტისთვის“ War for the Planet of the Apes
https://www.facebook.com/CriticsChoiceAwards/