"განსაკუთრებული ძალით თავს წამოყოფს ნაციონალიზმი. ის გარკვეული დროით შეავიწროებს ინტერნაციონალიზმს და პატრიოტიზმს, მხოლოდ გარკვეული დროით. აღმოცენდება ნაციონალური ჯგუფები ერებს შიგნით და კონფლიქტები. გაჩნდებიან პიგმეი-ბელადები, მოღალატეები ერის შიგნით.
მთლიანობაში, მომავალში განვითარება წარიმართება რთული, შეიძლება ითქვას შლეგი გზებით, სადაც იქნება უკიდურესად მკვეთრი მოსახვევები. საქმე მიემართება იმისკენ, რომ განსაკუთრებით აღირევა აღმოსავლეთი. მოხდება მწვავე დაპირისპირება დასავლეთთან.
მაგრამ, როგორც არ უნდა განვითარდეს მოვლენები,
მოვა დრო, ახალი თაობის ხედვა მიმართული იქნება, ჩვენი სოციალისტური სამშობლოს საქმეებისა და გამარჯვებებისაკენ. წლიდან წლამდე მოვა
ახალი თაობა . ისინი ისევ აღმართავენ თავიანთი პაპების და მამების დროშას, და სრულად მოგვაგებენ ღირსეულ პატივს.
თავიანთ მომავალს ისინი ააგებენ ჩვენ წარსულზე."
(ი. ბ. სტალინი. ჩანაწერები ა. კოლონტაის საუბრებიდან)
"С особой силой поднимет голову национализм. Он на какое-то время придавит интернационализм и патриотизм, только на какое-то время. Возникнут национальные группы внутри наций и конфликты. Появится много вождей-пигмеев, предателей внутри своих наций.
В целом в будущем развитие пойдет более сложными и даже бешеными путями, повороты будут предельно крутыми. Дело идет к тому, что особенно взбудоражится Восток. Возникнут острые противоречия с Западом.
И все же, как бы ни развивались события, но пройдет время, и взоры новых поколений будут обращены к делам и победам нашего социалистического Отечества. Год за годом будут приходить новые поколения. Они вновь подымут знамя своих отцов и дедов и отдадут нам должное сполна.
Свое будущее они будут строить на нашем прошлом"
(И. В. Сталин. Из записи беседы с А. Коллонтай )