მჭიდრო ურთიერთობები გაგრძელდება და დანიის მხარე აქტიურად მიიღებს მონაწილეობას რეზერვის ახალი სისტემის განხილვაში,” აღნიშნა ეროვნული გვარდიის დეპარტამენტის უფროსმა ზურაბ არსოშვილმა." (2009 წელი)
გენერალ ნესბიტის მხრიდან მოწონებული და
გაზიარებული იქნა ეროვნული გვარდიის ხელმძღვანელობის ხედვა რეზერვის ახალ სისტემასთან დაკავშირებით და მხარდაჭერა აღუთქვა, როგორც რეფორმების გატარებაში, ასევე ახალი სისტემის ჩამოყალიბებაში. (2009 წელი)
საბერძნეთი
"ქართულმა მხარემ გააცნო ბერძნულ მხარეს როგორც გვარდიის, ასევე რეზერვის ახალი სისტემები.
საბერძნეთის ატაშემ გამოთქვა მზადყოფნა ქართული მხარის მხარდაჭერასა და დახმარებაში" (2009)
ნორვეგია
ნორვეგიის ეროვნული გვარდიის წარმომადგენელები დაგეგმვისა და პოლიტიკის საკითხებში, პოლკოვნიკი კარლ ეჯიკ პავევიკი და განვითარებისა და წრთვნის საკითხებში, ვიცე-პოლკოვნიკი კსელ ოლავ მიჰრე საქართველოს ეროვნული გვარდიის დეპარტამენტის უფროსმა პოლკოვნიკმა დავით აფციაურმა მიიღო.
შეხვედრაზე ძირითადი ყურადღება ნორვეგიის ეროვნულ გვარდიაში მიმდინარე რეფორმებსა და წვრთნის სისტემებს დაეთმო. სტუმრებმა ასევე ქართველ კოლეგებს ნორვეგიის ეროვნული გვარდიის კონცეფცია წარუდგინეს. (2008)
გადაწყდა, რომ ჯორჯიის შტატის ეროვნული გვარდია საქართველოს ეროვნულ გვარდიას რეკრუტირებისა და სადაზვერვო პროგრამების შემუშავებასა და განხორციელებაში დახმარებას აღმოუჩენს. პოლკოვნიკმა პიტერ ვან ამბურგმა ჯორჯიის შტატის ეროვნული გვარდიის სარდლის გენერალ მაიორ ნესბიტის სახელით განაცხადა, რომ მზადაა საქართველოს ეროვნულ გვარდიასთან თანამშრომლობა გააფართოოს და
არსებულ ურთიერთთანამშრომლობის პროგრამებს ახალი პროგრამები დაამატოს (2008)