1.რეზერვისტების მობილიზაცია
2. ყველა სამხედრო შენაერტის გამოყვანა და საბრძოლო გაშლა გეგმის მიერ მითითებულ ტერიტორიაზე
3.ყველა სახის სამხედრო აღჭურვილობის გამოტანა სამხედრო ბაზებიდან და მატი გადანაწილება
4. სამხედრო საზღვაო ფლოტის თურქეთის საძღვაო წყლებში გადაყვანა და მათი განადგურების თავიდან ასაცილებლად , ინტერნაციისათვის მომზადება
5. ყველა სახის საფრენი აპარატის გადაყვანა საველე პირობებში.
თავდაცვის გეგმა;
ყველა სახის სეიარაღებული ძალების 4 საარმიო კორპუსში გაერთიანება
მოქმედების ზონა;
1 საარმიო კორპუსი; აჭარა-სუფსა-ბათუმი(მთავარი ძალები, არა ნაკლებ ერთი სპეცდანიშნულების ძალების ბრიგადა, სატანკო ბატალიონი, სანაპირო დაცვის არტილერიის 4 დივიზიონი, რეზერვისტების 6 ბატალიონი, საჰაერო თავდაცვის 2 დივიზიონი, საზღვაო ქვეითები)
2. საარმიო კორპუსი; ქუთაისი-სენაკი-ხობი(ფოთი დაივიწყეთ, როგორც სტრატეგიულად ძალზე წამგები პოზიცია) მთავარი ძალები( სპეცდანიშნულების ძალების 2 ბატალიონი, სამთო მსროლელთა ერთი ბატალიონი, რეზერვისტთა მინიმუმ 8 ბატალიონი, საჰაერო თავდაცვის 2 დივიზიონი, მსუბუQი ჯავშანტექნიკა)
3. საარმიო კორპუსი; გორი-ხაშური-ბორჯომი(მთავარი ძალები; სპეცდანიშნულების ძალების ბრიგადა, საარტილერიო ბრიგადა, რეზერვისტთა მინიმუმ 6 ბატალიონი)
4. საარმიო კორპუსი; თბილისი(მთავარი ძალები(მინიმუმ 2 სატანკო ბრიგადა(100 ტანკი), რეზერვში დარჩენილი მთელი არტილერია, სპეცდანიშნულების ძალების(მათ შორის ანტიტერორისტული ცენტრის, სოდის, სხვადასხვა უწყებრივი სპეც-რაზმები)მინიმუმ 3 ბრიგადა, საჰაერო თავდაცვის მთელი რეზერვი, სამხედრო-საჰაერო ძალების მთლიანად თბილისში განლაგება)