http://www.radiotavisupleba.ge/content/blo..._ref_map=%5B%5Dსაქმე გაკეთდაო, გვითხრეს უმრავლესობის წევრებმა ამ დღეებში.
შედგა პატრიარქთან მოლაპარაკება და პარლამენტმა გაითვალისწინა უწმინდესის და უნეტარესის შენიშვნებიო... ანუ ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ კანონს მაინც მივიღებთ. თუმცა საქართველოს პატრიარქის მოსაზრების გათვალისწინებითო. ეს მოსაზრება კი ყველამ მოვისმინეთ - ილია მეორემ განაცხადა: “ჩვენი აზრით, ყოველი რაიონი უშუალოდ დაკავშირებული უნდა იყოს ჩვენს ხელისუფლებასთან. ხელისუფლებამ უნდა იცოდეს ის პრობლემები, რომელიც არსებობს რაიონში. ამას არ სჭირდება შუა რგოლი. ხელისუფლება თვითონ უნდა განიხილავდეს, უნდა შეისწავლოს, რა სჭირდება თითოეულ რაიონს.”
ცხადია, ყველას აქვს უფლება, გამოთქვას თავისი მოსაზრება ამ კანონპროექტზე და, მით უმეტეს, საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის პატრიარქს, რომელიც ყველაზე ავტორიტეტული ადამიანია ქვეყანაში. თვით ბიძინა ივანიშვილზე უფრო ავტორიტეტული.
თუმცა ივანიშვილი ხომ წავიდა? წავიდა სამოქალაქო სექტორში და დაგვიბარა, ქარიზმატული ლიდერების და ავტორიტეტების დრო გავიდაო. ეს კი დაგვიბარა, მაგრამ არც ეგრე ყოფილა მთლად საქმე. ფაქტია - ხელისუფლების წარმომადგენლები (მაინც ვერ გაარკვია ქართულმა მედიამ, კონკრეტულად ვინ) დაიბარეს საპატრიარქოში... და ათქმევინეს, გავითვალისწინეთ შენიშვნებიო.
რა შენიშვნები? ის, რომ ხელისუფლება უნდა “განიხილავდეს” ადამიანების ცხოვრებას? ეს ხომ გავიარეთ უკვე? ეს სისტემა ხომ დაინგრა? ხომ ვამბობდით, “9 წელი ხელისუფლება როგორც მარიონეტებს, როგორც თოჯინებს, როგორც ბაღა-ბაგის ბავშვებს ისე გვექცეოდა”?
როგორც ჩანს, ის, რასაც მართლაც “სისტემა” ჰქვია, ძალაუფლების ვერტიკალზე აგებული მენტალობა, საქართველოში არ დანგრეულა და კიდევ დიდხანს არ დაინგრევა. ამ ქვეყანაში არ ენდობიან არა იმდენად ადგილობრივ ხელისუფლებას, რამდენადაც არ ენდობიან ადამიანებს. ამ ქვეყანაში, უბრალოდ, არ უყვართ ადამიანები, ამიტომაც სისტემის შენარჩუნებისთვის მათ მართვას ანიჭებენ უპირატესობას.
მათ მართვას და მათ გამოძახებას. აქაც იერარქიის მიხედვით. ჩინოსნებს ბროლის ჭაღებით და ხალიჩებით გაფორმებულ დარბაზებში, ჭიქა კონიაკთან. “პროლეტარიატს” კი ოთახებში, სადაც უცხო პირებისთვის შესვლა აკრძალულია და სადაც თვით ქალბატონი შორენაც კი არ კადრულობს შესვლას.