#54809799 · 14 Jun 2019, 23:04 · · პროფილი · პირადი მიმოწერა · ჩატი
სანამ საქართველოს ამჟამინდელი სახელმწიფოებრიობის რაობაზე რამეს ვიტყოდე მინდა შეგახსენოთ ამ ხუთი წლის წინ რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიის ამბავი. უკრაინა ჩვენზე ბევრად უფრო დიდი და ძლიერი სახელმწიფოა მაგრამ რუსეთმა ისე მოახდინა ყირიმის ანექსია, რომ უკრაინამ რუსეთს მინიმალური წინააღმდეგობაც ვერ გაუწია. ამ სამხედრო ოპერაციის მსვლელობის დროს მხოლოდ ერთადერთი ჯარისკაცი იქნა მოკლული.
ეს მოხდა არა იმის გამო რომ პუტინი იყო გენიალური სარდალი, არამედ იმის გამო, რომ უკრაინის სახელმწიფოებრიობა იყო აბსოლუტირი ფხლე.
როგორია ჩვენი დღევენდალი სახელმწიფოებრიობა? როგორი და თუ სიმართლე გნებავთ კიდევ უფრო მეტი თხლე. ოღონდ მთავარი პრობლემა სახელმწიფოს სისუსტეც არ არის. მთავირი პრობლემაა ამ სახელმწიფოს არაეროვნული ფუნქცია.
შეცდომამაში არ უნდა შეგვიყანოს იმ ფაქტმა რომ გარეგნულად ჩვენ სახელმწიფოებრიობის თითქმის ყველა ნიშანი გვაქვს და ასე თუ ისე რაღაც არმიაც კი გაგვაჩნია. 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს კი ამ ჩვენმა არმიამ იომა და რუსეთს რაღაც წიმააღმდეგობა მაინც გაუწია. ასევე ჩვენ აფხაზეთის ომში 20 ათასი კაცი დაგვეკარგეთ.
აფხაზეთის ომის დროს ჩვენი უმაღლესი მხედართმთსვარი იყო ედუარდ შევარდნაძე. არსებობს ასეთი მოსაზრება რომ შევარდნაძის მიზანი იყო არა სოხუმის დაცვა არამედ ამ ომში საქართველოს დამარცხება რათა ქართველი ერი დაეჩოქებინა და დსთ-ში შეეყვანა. რომ ის 20 ათასი ქართველი სწორედ ამ პროვოკაციას შეეწირა და სოხუმის დაცვის საკითხი სახრლმწიფო დონეზე საერთოდ არც კი იდგა. ანუ შევარდნაძე სოხუმის დასაცავად იქ ერთ ჯარისკაცსაც არ გაგზავნიდა.
ასევე 2008 წლის აგვისტოს ომთან დაკავშირებითაც არსებობს მოსაზრება რომ სააკაშვილმა ეს ომი აწარმოა არა ცხინვსლის დაბრუნების მიზნით, არამედ იმიტომ რომ რუსეთთან ურთიერთობის დაძაბვით მას სურდა ამერიკის საპრეზიდენტო არჩევნებში მაკკეინისთვის ხელის შეწყობა. ანუ ომი მიმდინარეობდა არა საქართველოს ეროვნული ინტერესებისათვის არამედ ისევ სულ სხვა მიზეზის გამო. ანუ 2008 წლის აგვისტოს ომი თავისი არსით წარმოებული იქნა ობამას საწინააღმდეგოდ და მისი კონკურენტი რესპუბლიკელების სასარგებლოდ. რაც რა თქმა უნდა ობამას არ მოეწონა და მიშულია ამიტომაც მოაძრო.მიშამ კი შეცდომა დაუშვა იმიყ რომ ვერ გაითვალა არჩევნებს მაკკეინი მოიგრბდა თუ ობამა,
ვის რაოდენ აბსურდურადაც არ უნდა მოეჩვენოს ასეთი მოსაზრებები ფაქტი ფაქტად რჩება რომ ქართული სახელმწიფოებრიობა აწყობილია ისეთი აბსურდული პრონციპებით, რომ ასეთი სახელმწიგოსგან უნდა მოველოდეთ ყველაფერს გარდა იმისა რომ იგი საქართველოს ეროვნულ ინტეტესებს დაიცავს. რომელ დეტალსაც არ უმდა ჩაუღრმავდეთ აღმოჩენთ რომ ეს ზუსტად ასეა.
ხოდა რას ნიშნავს ყოველივე ეს ან რას უნდა მოველოდეთ ახლო მომავალში?. ავიღოთ თუნდაც ჩვენი ფორუმი. იმის ნაცვლად რომ ამ თემაზე სერიოზულად ვიმსჯელოთ ან თემას ჩაძირავენ ან არა და შემოცივდებიან ტროლები რომლებიც თემის გაბანძებას შეეცდებიან.