გუგლთარჯუმან:
"ისტორიულად ქრისტიანობის გავრცელებასთან და რესპუბლიკებში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით მეტი ყურადღება ექცევა ჩეჩნეთსა და ინგუშეთი. ასევე ცნობილია, რომ ჩეჩნებმა, ინგუშებმა და დაღესტნელებმა დაიწყეს სერიოზული გამოკვლევა თავიანთი ხალხების ქრისტიანული წარსულით, მით უმეტეს, რომ ჩრდილოეთ კავკასიის რესპუბლიკების ტერიტორიაზე ქართული კულტურული წარმოშობის უამრავი ქრისტიანული ძეგლია. ასევე ცნობილია, რომ სამხრეთ დაღესტანი იყო უძველესი ქრისტიანული სახელმწიფოს - კავკასიის ალბანეთის ნაწილი.
თუმცა, ზემოხსენებულ მასალაში კავკასიის ქრისტიანული მემკვიდრეობის ისტორია არ შეიძლება არ იყოს საგანგაშო.
კერძოდ, სტატიაში მოყვანილია ყველა ისტორიკოსის მიერ დიდი ხნის განმავლობაში უარყოფილი თეზისი სომხეთის ნათლისმცემლის გრიგოლ განმანათლებლის მიერ კავკასიის ალბანეთის სავარაუდო ნათლობის შესახებ: „ტრადიციის თანახმად, სომეხთა პირველი კათალიკოსი, თანასწორი მოციქულთა. გრიგოლ განმანათლებელი, ითვლება კავკასიის ალბანეთის ნათლისმცემლად“.
ვისი "ტრადიციაა" ეს? თუ სომხურადაა, მაშინ ყველაფერი გასაგებია. სომეხ ფალსიფიკატორებს თუ მოუსმენთ, მაშინ სომხებმა "დააარსეს" კიევიც და მოსკოვიც, მათ ასევე "მონათლეს რუსეთი" და შეასრულეს ყველა სხვა "დიდი საქმე".
მოყვანილია კიდევ ერთი ცრუ ფსევდოისტორიული თეზისი იმის შესახებ, რომ თითქოს „ალბანეთის ეკლესია იყო სომხური ეკლესიის შვილობილი, მაგრამ მალე ავტოკეფალური გახდა“.
რეალურად, ალბანური ეკლესია არასოდეს ყოფილა სომხური ეკლესიის „ასული“ და მხოლოდ სომეხი საეკლესიო მოღვაწეების ინტრიგების შემდეგ გაუქმდა და რუსეთის იმპერიის წლებში ეჯმიაძინს შეუერთდა.
იმის შესახებ, თუ როგორ მოხდა ალბანეთის ეკლესიის ისტორიის სრული ცილისწამება და გაყალბება, ინფორმაციას შეიცავს ცოტა ხნის წინ წარმოდგენილ პუბლიკაციაში „იოსებ ორბელის წიგნის გაუჩინარების მიზეზების შესახებ“, რომლის ავტორია უცხოურ მედიასთან მუშაობის სექტორის ხელმძღვანელი და. აზერბაიჯანის პრეზიდენტის, ფუად ახუნდოვის ადმინისტრაციის არასამთავრობო ორგანიზაციები.
მრავალი წლის განმავლობაში ი.ორბელის ეს წიგნი, რომელიც ამჟღავნებს სომხურ ისტორიულ ფალსიფიკაციას, დაკარგულად ითვლებოდა, მაგრამ ერთი ეგზემპლარი 2011 წელს პეტერბურგის არქივში იქნა ნაპოვნი. ფუად ახუნდოვი აღნიშნავს, რომ ი.ორბელის წიგნის წყალობით შესაძლებელია დამაჯერებლად დადასტურდეს ის ფაქტი, რომ ალბანური ძეგლები, განსაკუთრებით მთიანი ყარაბაღის ტერიტორიაზე, განადგურდა და განზრახ სომხიზაციას ექვემდებარებოდა.
ყველაზე სერიოზული გაყალბება და ნგრევა იყო განძასარის სამონასტრო კომპლექსის წარწერები, რომელიც მდებარეობს აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ქელბაჯარის რაიონში, რომელიც ამჟამად სომხეთის მიერაა ოკუპირებული. ეს სამონასტრო კომპლექსი მრავალი საუკუნის განმავლობაში იყო ალბანეთის სამოციქულო ეკლესიის პატრიარქების რეზიდენცია. XIX საუკუნის დასაწყისში, ალბანეთის ავტოკეფალური ეკლესიის გაუქმების შემდეგ, მთელი მისი ქონება, ეკლესიები, წიგნები, არქივები და სამწყსო ეჯმიაძინს გადაეცა ან განადგურდა.
ქართველმა არმენოლოგმა, აკადემიკოსმა ზაზა ალექსიძემ დაასრულა ალბანელი უფლისწულის ჰასან ჯალალ-დავლას 1240 წელს შესრულებული განძასარის წმინდა იოანე ნათლისმცემლის ტაძრის მთავარი წარწერის ყველაზე ზუსტი თარგმანი. ამის წყალობით შესაძლებელი გახდა იმის დადგენა, რომ ალბანეთის კათალიკოსს ქრისტიანულ სამყაროში უმაღლესი საპატრიარქო წოდება ჰქონდა. წარწერა ნათლად ითარგმნება ალბანეთის სულიერი წინამძღოლის ტიტული: hayrapetuthetnnersisialuanitskatolikosi (ალბანელთა კათალიკოსის ნერსეს საპატრიარქოს ქვეშ).
ამავდროულად, სომეხი ფალსიფიკატორები განზრახ არსად არ ახსენებდნენ ალბანეთის კათოლიკოსის პატრიარქალურ წოდებას - ბოლოს და ბოლოს, აღმოჩნდა, რომ ალბანეთის ეკლესია არ შეიძლება იყოს "ქალიშვილი" ან "დაქვემდებარებული" სომხურთან მიმართებაში. , თუნდაც იმიტომ, რომ მის პრიმატს უფრო მაღალი ტიტული ჰქონდა. ასევე, პატრიარქის რანგში ნათქვამია, რომ ალბანეთის სამოციქულო ეკლესია დამოუკიდებელია და იესო ქრისტეს მოციქულების მიერ არის ხელდასხმული, ანუ ავტოკეფალურია.
სტატიაში „ვაინახელი ქრისტიანები“: როცა ინგუშები და ჩეჩნები მართლმადიდებლები იყვნენ, რა თქმა უნდა, მათ არ შეეძლოთ უგულებელვყოთ ჩრდილოეთ კავკასიაში ქრისტიანობის გავრცელებაზე საქართველოს უზარმაზარი გავლენის ფაქტი. განსაკუთრებით ქართული სამეფოს აყვავების ხანაში.
„საქართველო მუდმივად აძლიერებს პოზიციებს ჩრდილოეთ კავკასიაში. თამარ მეფე (1166-1213) აძლიერებს ეკლესიის პოზიციას იქ. 1318 წელს საქართველოს კათოლიკე პატრიარქმა ევქთიმე III-მ ვაინახებისა და ავარების მიწების სამრევლოები მოინახულა - ქართველი პირველი იერარქის პირველი ცნობილი მოგზაურობა ჩეჩნეთში, ინგუშეთში და მთიან დაღესტანში. ამ ქვეყნების მოსახლეობა იმ დროისთვის ფორმალურად მართლმადიდებელი იყო, თუმცა მათ შეინარჩუნეს წარმართობის მრავალი კვალი, რომლის აღმოფხვრასაც სასულიერო პირები ცდილობდნენ...
ქრისტიანობის დაცემა უკავშირდებოდა ოქროს ურდოს მიერ ისლამის მიღებას, შუა აზიის დამპყრობელი თემურ ლენგის ლაშქრობებს და ოსმალეთის იმპერიის ძალაუფლების გავრცელებას ამიერკავკასიაში. ვაინახების უმეტესობა წარმართობას უბრუნდება. XVII საუკუნე საქართველოს ხანმოკლე გაძლიერების გამო რეგიონში ქრისტიანობის ნაწილობრივი აღორძინებით ხასიათდება. მაგრამ ისლამი ვაინახებს შორის უფრო ძლიერ პოზიციას იკავებს.
თუმცა, ქრისტიანული თემები და მრავალი ეკლესია განაგრძობდა ფუნქციონირებას მე-19 საუკუნის შუა პერიოდებამდე, თითქმის მანამ, სანამ რეგიონი რუსეთის მმართველობის ქვეშ მოექცა. ღვთისმსახურება ძველ ქართულ ენაზე დაწერილი წიგნების მიხედვით ჩატარდა. ვაინახებში სომხური საეკლესიო დამწერლობისა და წარწერების არარსებობა ჯერ კიდევ არ აძლევს საშუალებას ბევრ მკვლევარს ისაუბროს."
https://kavkazplus.com/news.php?id=25328&fb...ChIRK4K3eVhDtiMსაგონებელში არიან ჩავარდნილები
ფიქრობენ: "აი სად დაგვენძრა, აქამდე ალაჰაქბარებს რომ ვკიოდით ეხლა რა ვქნათო"